Rymań – lapidarium

Rymań – lapidarium

Karta pomnika

 

Miejscowość

Rymań (niem. Roman)

Gmina

Rymań

Powiat

kołobrzeski

Obecna lokalizacja

53.942894, 15.531311

Poprzednia lokalizacja

brak danych

Typ pomnika

cenotaf

Upamiętnia

– pierwotnie: I wojna światowa

– wtórnie: j.w.

Autor

brak danych

Uroczystości związane z pomnikiem

brak danych

Zniszczony

nie

Poddany przeróbkom

nie

Opis

Na terenie cmentarza położonego w południowo-zachodniej części wsi znajduje się lapidarium upamiętniające zmarłych dawnych mieszkańców Rymania. Wśród ustawionych tam  różnego typu steli i kamieni nagrobnych zachowane są również dwie płyty nagrobne członków rodziny von Pahlen. Jedna z nich upamiętnia poległego na początku I wojny światowej Gustawa Christiana von der Pahlen, który zginął we wrześniu 1914 roku.   Nagrobek tworzy leżąca na gruncie prostokątna granitowa płyta nagrobna z herbem von Pahlen wykonanym w technice reliefu wypukłego i inskrypcją w języku niemieckim oraz duży granitowy Żelazny Krzyż, stojący na prostopadłościennym dwustopniowym cokole również z inskrypcją.

Nagrobek tworzy leżąca na gruncie prostokątna granitowa płyta nagrobna z herbem von Pahlen i inskrypcją w języku niemieckim oraz duży granitowy Żelazny Krzyż, stojący na prostopadłościennym dwustopniowym cokole również z inskrypcją.

Inskrypcje

Inskrypcja na płycie nagrobka w języku niemieckim: GUSTAV CHRISTIAN VON DER PAHLEN FREIHERR VON ASTRAU  ….(nieczytelne) HERR AUF PALMS WESTLAND GEB. IN PALMS 1883 ….(nieczytelne) IN DRAUSLISCHKEN SEPT. 1914

tłum. Gustav Christian von der Pahlen, Freiherr na Astrau (…) urodzony w Palms 1883 (…) [poległ] w Draulischken* we wrześniu 1914 

* zgodnie z ustaleniami Krzysztofa Wołoszczaka właściwa nazwa miejscowości to Drutischken (po 1938 roku Pfälzerort, a po roku 1945 w Obwodzie Kaliningradzkim – wieś została całkowicie zniszczona i obecnie nie istnieje)

SPRICHT DER HERR

tłum. Mówi Pan

Elementy składowe

  • rodzaj materiału: granit
  • zdobienia: brak

 

stan na dzień 23.10.2020

autorzy: Michał Furmaniak i Michał Budnik

przy współpracy: Krzysztof Wołoszczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll Up Skip to content