Karta pomnika
Miejscowość: Sławno (niem. Schlawe)
Gmina
Sławno
Powiat
sławieński
Obecna lokalizacja
Pomnik znajdował się na terenie parku miejskiego nad rzeką Moszczenicą, obecnie Park Wojska Polskiego przy Alei Wojska Polskiego. Dziś w miejscu pomnika znajduje się, wykonana przez grupę artystów – „wędrownych czeladników” – niemieckich w 1999 roku, altana, poświęcona pamięci twórcy monumentu – artysty rzeźbiarza, Wilhelma Grossa.
współrzędne: 54°21’53.5″N 16°40’52.5″E (54.364847, 16.681244)
Poprzednia lokalizacja
tożsama z obecną
Typ pomnika
wolnostojący
Upamiętnienie/symbolika:
– pierwotnie: poległych w I wojnie światowej
– wtórnie (obecnie): nowy pomnik-altana pamięci Wilhelma Grossa.
Autor
Wilhelm Gross (1883-1974)
Uroczystości związane z pomnikiem
brak danych
Zniszczony / poddany przeróbkom
zniszczony w latach 70-tych XX w.
Opis
Pomnik wykonany w latach dwudziestych XX w., ustawiony w parku miejskim nad rzeką Moszczenicą. Obiekt o monumentalnej formie architektonicznej, wykonany z kamiennych bloków i większych brył kamiennych, oraz z kamiennych, rzeźbionych elementów, posiadał formę posadowionej na dwustopniowej okrągłej podstawie wieży czy też kolumny o szerokiej bazie. W centralnej części bloku pomnika jego przekrój poprzeczny tworzył kształt krzyża, na ścianach ramion krzyża umieszczono tablice z inskrypcjami (nazwiskami poległych). Zakończenia ramion przekroju, w górnej części, tuż pod zwieńczeniem całej konstrukcji, posiadały zdobienia w formie masek, przedstawiających głowy żołnierskie w hełmach. Pomnik wieńczyła głowica jak przy starożytnych kolumnach doryckich, która nie podpierała konstrukcji, tylko zakończona była koroną z ciosów kamienia. W koronie umieszczono znicz. Obecnie w miejscu dawnego pomnika znajduje się murowana altana pamięci W. Grossa.
Inskrypcje
na zdjęciu archiwalnym widoczny fragment inskrypcji u dołu pomnika – UNSE [REN] , zapewne fragment zdania, np. UNSEREN TOTEN
Elementy składowe
- rodzaj materiału – kamień
Dodatkowe / dodane tablice
brak
Bibliografia
M. Poprawska, J. Sroka (Red.), Dawne Sławno – Schlawe früher, Sławno 1995
Stan na dzień 15.10.2020
autor: Rafał Figiel
przy współpracy: Jacek Czaplicki, Krzysztof Wołoszczak