Pomniki Poległych

Autorzy i Autorki

Michał Budnik

Jestem absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, od trzydziestu lat zajmuję się architekturą militarną i historią I wojny światowej. Zwiedzałem pola bitew z lat 1914-1918-1920 w jedenastu krajach, a także brałem udział w wielu inscenizacjach historycznych dotyczących okresu Wielkiej Wojny m.in. pod Ypres, Verdun, Gorlicami i nad Marną. Należę do grupy rekonstrukcji historycznej Kreuz i Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej. W zabytkowym schronie piechoty w Poznaniu prowadzę własne muzeum. Dokumentuję pomniki na Pomorzu Zachodnim w powiatach szczecineckim i kołobrzeskim, ponieważ bardzo dobrze znam północny odcinek Wału Pomorskiego oraz twierdzę w Kołobrzegu.

Karolina Ćwiek-Rogalska

Jestem antropolożką i etnografką, zainteresowaną procesami ponownego zasiedlania Pomorza po II wojnie światowej. W projekcie pełnię rolę kierowniczki, dokumentuję również pomniki w powiecie koszalińskim i drawskim. Na co dzień pracuję jako adiunktka w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Pochodzę z Wałcza.

Jacek Czaplicki

Jestem wędrowcem rowerowym, społecznym badaczem dziedzictwa i historii I wojny światowej, autorem facebookowego profilu Rowerem wokół Ostrołęki, projektantem konstrukcji budowlanych. W projekcie pełnię rolę konsultanta i współautora kart pomników. Mieszkam i pracuję w Ostrołęce.

Rafał Figiel

Jestem księdzem Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, pasjonatem historii, zainteresowanym tematyką związaną z I wojną światową, autorem książki „Bitwa pod Wąsewem”. Obecnie pracuję w parafii św. Michała Archanioła w Świdwinie. W projekcie jestem wykonawcą, dokumentuję pomniki w powiatach sławieńskim i świdwińskim. Pochodzę z Jastrowia.

Michał Furmaniak

Jestem absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pasjonatem historii wojskowości, szczególnie z lat I wojny światowej i związanych z nią przemian w Europie na początku XX wieku. Jestem również członkiem grupy rekonstrukcji historycznej Kreuz i Ochotniczej Kompanii Wielkopolskiej. Wybrałem dokumentowanie pomników w powiecie szczecineckim i kołobrzeskim, ponieważ interesuję się architekturą militarną (m.in. Wałem Pomorskim).

Wojciech Janda

Jestem założycielem i prezesem Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, pasjonatem historii, szczególnie Pomorza Zachodniego. W ramach działań stowarzyszenia, ratujemy zabytki, sprzątamy i tworzymy lapidaria na cmentarzach ewangelickich. Dokumentuję zapomniane cmentarze, kościoły i pomniki. Działam społecznie w wielu dziedzinach, organizuję bezpłatne wycieczki historyczne po mieście Goleniów i powiecie goleniowskim. W projekcie dokumentuję pomniki w powiecie białogardzkim. Na co dzień prowadzę swoją działalność gospodarczą.

Małgorzata Karczewska

Jestem archeologiem, badaczką dziedzictwa konfliktów zbrojnych początku XX wieku, zwłaszcza cmentarzy z czasów I wojny światowej. W projekcie pełnię rolę konsultantki i współautorki kart pomników oraz komentarza popularnonaukowego. Pracuję w Ośrodku Badań Europy Środkowo-Wschodniej w Białymstoku.

Iza Mrzygłód

Jestem historyczką i redaktorką, fascynuję się procesami zmian społecznych i kulturowych w dwudziestoleciu międzywojennym, na co dzień badam radykalizację polityczną studentów Warszawy i Wiednia w latach 30., piszę i redaguję dla tygodnika „Kultura Liberalna”. W projekcie pełnię rolę ekspertki dziejów i pamięci I wojny światowej, jestem współautorką komentarza popularnonaukowego. Pochodzę z Przasnysza, określanego w 1915 roku „Marną frontu wschodniego”.

Scroll Up Skip to content